Polski biznes

W życiu każdego człowieka przychodzi refleksja na temat przyszłości jego środków finansowych, zwłaszcza gdy zewsząd słyszy się o zupełnej niewydolności ZUSu, mającego problem z wypłacaniem emerytur, a w przyszłości mającego stać się całkowitym bankrutem. Emerytura z pierwszego filara systemu emerytalnego w Polsce to z tego punktu widzenia bardzo odległa wizja.

W życiu każdego człowieka przychodzi refleksja na temat przyszłości jego środków finansowych, zwłaszcza gdy zewsząd słyszy się o zupełnej niewydolności ZUSu, mającego problem z wypłacaniem emerytur, a w przyszłości mającego stać się całkowitym bankrutem. Emerytura z pierwszego filara systemu emerytalnego w Polsce to z tego punktu widzenia bardzo odległa wizja. Dlatego decydując się na drugi filar, wybrałam starannie fundusz emerytalny, śledząc notowania funduszy, a nawet artykuły w prasie branżowej.

Mój wybór padł na jeden z największych i najbardziej prestiżowych, oferujących swoim klientom bardzo wysoki stopy zwrotu – OFE. Zapisy do tego funduszu były już tylko formalnością, dokonałam tego w biurze znajdującym się niedaleko mojego domu, i w pięć minut później moja emerytura była, przynajmniej w teorii odpowiednio zabezpieczona. Rekomenduję wszystkim OFE – zapisy w nim są szybkie i nie trzeba czekać w kolejkach, można także zamówić wizytę przedstawiciela w domu i podpisać u siebie dokument potwierdzający nasze wstąpienie w drugi filar systemu emerytalnego. Wielu młodych ludzi lekceważy sobie wybór funduszu emerytalnego, a to duży błąd, bo wybór dobre funduszu jest bardzo ważny, i pójdzie nam po tym dobrze polski biznes. Dobrze jest mieć komfortową przyszłość i nie czuć napięcia związanego z niskimi środkami na koncie emerytalnym. Po to przecież pracujemy, aby w przyszłości móc odłożyć nieco środków na dobre i wygodne życie. Najgorzej robią Ci, którzy nie interesują się w ogóle funduszami emerytalnymi i pozwalają, aby zostali wylosowania przez ZUS. Ich emerytura jest wówczas dziełem przypadku, a jeżeli będą mieli pecha i trafią na fundusz mało rentowny, to może okazać się, że zbierane składki będą w przyszłości bardzo mizerne. Właśnie drugi filar jest podstawą naszych środków zgromadzonych na kontach emerytalnych i wiedząc o tym, wybrałam mądrze decydując się na OFE. Zapisy do funduszy trwają cały czas, jeżeli więc zdażyło się komuś, że nieopatrznie zlekceważył swoją przyszłość i dał wyznaczyć swojego ubezpieczyciela na drodze losowania, może to ciągle zmienić. Oczywiście, wiąże się to z kosztami jakie musi ponieść taki przyszły emeryt, nie polecam więc tego, bo może to tylko dodatkowo uszczuplić potencjalną emeryturę.

Bardzo denerwowałam się, gdy otrzymałam zawiadomienie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że po rozpoczęciu pierwszej pracy muszę wybrać fundusz emerytalny. Do tej pory nie interesowałam się tym, w jaki sposób będzie wyliczana moja emerytura, nie wiedziałam nawet, czym jest drugi filar ubezpieczenia emerytalnego. Przeszukałam więc szybko Internet i uzupełniłam moją wiedzę, chociaż dalej nie czułam się ekspertem w tej dziedzinie, nawet w takich jak rynek Forex w Polsce.

Oglądając poświęcone temu zagadnieniu strony, moją uwagę swoją ciekawą ofertą przykuł OFE. Zapisy do tego funduszu były otwarte, a oznaczało to, że mogłam przystąpić do niego w każdej chwili, zanim zakończy się wyznaczony przez ZUS termin 10. stycznia, po którym moja emerytura przejdzie do jednego z OFE drogą losowania. Nie chciałam być wylosowany, chciałam mieć możliwość wyboru, dlatego czym prędzej zadzwoniłam pod wskazany na stronie numer telefonu, i umówiłam się na wizytę przedstawiciela OFE. Zapisy odbyły się w moim domu i muszę powiedzieć, że poszły bardzo szybko. Chwila rozmowy o mojej przyszłości, o aktualnej pracy, o tym jak będzie pod względem finansowym wyglądała moja emerytura, wypełnienie formularza, mój podpis na dokumencie i gotowe – wstąpiłam w drugi filar systemu ubezpieczeń emerytalnych w OFE. Zapisy były krótkie, bezproblemowe, a moje nerwy wcale nie były potrzebne. Polecam teraz innym ten fundusz, dlatego że z moich doświadczeń wynika, że obsługa w nim jest naprawdę bezproblemowa i cała procedura odbywa się szybko i sprawnie. Oczywiście, nie bez znaczenia jest także fakt, że posiada on świetne wyniki finansowe, a to jest gwarancją, że moja emerytura będzie wysoka. Mam teraz nadzieję, że środki które aktualnie wypracowuję, poprzez drugi filar systemu, będą w przyszłości dobrze mi służyły. Planuję między innymi zagraniczne wycieczki, no i chciałabym mieć kiedyś duży ogród. Jestem teraz spokojna i wiem, że będe mogła trochę odłożyć w dalszej przyszłości, a przynajmniej mam bardzo dużą nadzieję, że dzięki składkom okaże się to możliwe. Fundusze emerytalne to jednak całkiem niezła sprawa.

Podsumowując, będę tu pisał o sprawach OFE, aktualnych dyskusjach politycznych, a także recenzował najciekawsze (i oczywiście – najkorzystniejsze) fundusze i konta IKE. Zapraszam do czytania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *