Ładny wystrój wnętrz może być prosty

Jaki jest najlepszy sposób na oszczędności w domowym budżecie, obejmujące tak zwane wydatki stałe, czyli kwoty przeznaczone na energię, czy ogrzewanie? Można energię po prostu oszczędzać, a ogrzewanie przykręcać zimą, ale niewątpliwie nie jest to ani komfortowy, ani efektywny sposób na oszczędności. Zamiast tego, znacznie lepiej jest zainwestować w nowoczesne okna PCV.

Mają one przewagę nad tradycyjnymi, polegającą na dobrej izolacji temperaturowej i dźwiękowej. Aktualnie produkowane okna i drzwi pozwalają na zaoszczędzenie na tych wydatkach i zmniejszenie kwoty rachunków właśnie dlatego, że stanowią dobrą warstwę chroniącą nasze mieszkanie przed niską temperaturą. Ocenia się, że spośród całkowitego ciepła, uciekającego z naszego domu, część emitowana jest przez przewody wentylacyjne, część przez niedocieplone ściany, a co najmniej 30% właśnie przez nieszczelne okna i drzwi. Wynika to z zasad termodynamiki i przepuszczalności ciepła profili aluminiowych.

Każde okno to potencjalny punkt, w którym następować może oddawanie energii na zewnątrz, tak więc uszczelnienie okien zapewni zabezpieczenie przed częścią niepotrzebnej emisji ciepła, co w rezultacie przełoży się na proporcjonalny spadek rachunków za ogrzewanie w blokach, lub zmniejszenie spalanego węgla lub gazu w domach, nie posiadających centralnego ogrzewania. Pozwoli to na znaczne oszczędności, co jest bardzo ważne w czasie rosnących obecnie cen energii i ogrzewania. Okna takie nie powodują także szybkiego nagrzewania się pomieszczeń, dzięki czemu latem nasze pokoje mogą pozostać chłodne, zwłaszcza jeżeli dodatkowo zaopatrzymy okna w żaluzje, o czym można przeczytać na tej stronie.

Nowe elementy budowlane, wykonywane z nowoczesnych materiałów są także najczęściej dźwiękoszczelne, dzięki czemu ich wymiana pozwoli na zminimalizowanie hałasu dochodzącego z zewnątrz. Jest to zaleta którą najbardziej doceniają mieszkańcy, których mieszkania położone są przy ruchliwych trasach, lub zamieszkujący centra miast. Materiały z jakich wykonana jest ta stolarka, gwarantują zminimalizowanie hałasu dochodzącego z zewnątrz i spokojne funkcjonowanie wewnątrz łóżka. Dzięki nim możliwy jest spokojny wypoczynek i udany sen, co ma znaczenie gdy mieszkamy w dużym mieście, tam gdzie istnieje natężenie ruchu, w takim jak Łódź albo Warszawa. Biorąc pod uwagę te zalety, osobom nie mogącym jeszcze zdecydować się na to, czy wymienić stare okna na nowe, należy wskazać, że wymiana jest formą inwestycji, która bardzo szybko zwróci poniesione nakłady.

Dawniej, w okresie PRL, budynki mieszkalne budowano byle jak, z materiałów pochodzących z odzysku, w bardzo szybkim tempie, tak aby szybko skończyć i wyrobić budowlaną normę. Niestety, konsekwencją tego był fakt, że blokowiska z wielkiej płyty, które wówczas masowo budowano, były budynkami o bardo niskiej trwałości, szybko się rozpadającymi, a co gorsza, bardzo niezdrowymi. Najgorszy z materiałów użyty do ich produkcji to azbest, który ceniono za to, że jest bardzo dobrym izolatorem ciepła, a do tego jest odporny na ogień, ale jak się okazało, wydzielany z niego pył jest rakotwórczy i szkodliwy dla zdrowia.

Jeżeli chodzi zaś o okna i drzwi, to wówczas również były one wytwarzane z materiałów szkodliwych – sztucznych plastików, bardzo łatwo zapalających się, lub z drewna niskiej jakości, które łatwo wypaczało się i było nieszczelne, przez co nie zatrzymywało chłodu zimą lub gorąca latem. Dzisiejsi lokatorzy tych starych blokowisk powinni więc mieć to na uwadze, decydując się na ewentualny remont. Przystępując do renowacji mieszkania w starym budownictwie, należy przede wszystkim wymienić stare okna. Dzięki temu, możliwa będzie termiczna izolacja mieszkania od aktualnych warunków pogodowych i zaoszczędzenie znacznych kwot na ogrzewaniu, a ponadto latem mieszkanie będzie pozwalało schronić się przed upałem. Do tego celu najlepiej wymienić zwykłe okna drewniane na okna PCV, co zapewni odpowiednią izolację. Drzwi mogą pozostać drewniane, jednak należy je wówczas na grube drewno dobrego gatunku, posiadające nowe uszczelki gumowe. Zarówno solidne drzwi na przykład z dębu, jak również plastikowe okna PCV zwiększą nasz komfort funkcjonowania w takim mieszkaniu oraz wystroju wnętrz. Wymiana na nowe wiążę się oczywiście z odpowiednim wydatkiem, warto go jednak ponieść, gdyż nie tylko wpłynie on pozytywnie na nasz życiowy komfort, ale także pozwoli na istotne oszczędności, na wspomnianym wyżej ogrzewaniu. Nie warto oszczędzać na tak ważnym elemencie, także dlatego że okna plastikowe nie są dziś specjalnie drogie i obecnie istnieje dużo firm produkujących i sprzedających. Mieszkańcom starych budynków wysoce zalecana jest więc inwestycja w nowe okna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *