Ten niebezpiecznie brzmiący tytuł wcale nie jest tytułem kolejnego anime 🙂 Zainspirowała mnie książka „Chiny” Kissingera jaką przeczytałam (aktualna nowość w Empikach 🙂 ) aby skrobnąć kilka słów o najludniejszym państwie Świata, o wspaniałej wielowiekowej tradycji – o Chinach, nazywanych częściej Państwem Środka.
Otóż Chiny to wspaniały przykład rozwoju i wspaniałej mentalności niezwykle pracowitego narodu. Choć Chiny kojarzą nam się z komunizmem, to zapewniam, że dziś komunizm w wydaniu chińskim nie jest tym ustrojem, jaki na szczęście z porażką próbował wprowadzać Związek Radziecki. Zamiast komunizmu mamy raczej bardzo rozwinięty kapitalizm, ponieważ w Chinach produkuje się właściwie wszystko. Nie bez kozery Chiny nazywane są „fabryką świata” lub czasem „targowiskiem świata”, ponieważ możemy tam sprzedać i kupić dosłownie wszystko. Wielkie fabryki pracujące na akord produkują właściwie całą elektronikę, ale także odzież, buty, meble, a obecnie także już najnowocześniejsze samochody i samoloty. Z tego powodu trudno postrzegać dziś ten kraj jako fabrykę tanich wyrobów niskiej jakości – przestaje to być prawdą. Niezwykły upór Chińczyków sprawił, że państwo zmieniło się dziś w niezwykle nowoczesny kraj, o olbrzymich możliwościach i perspektywach.
Moim zdaniem nie byłoby to możliwe bez pewnego ducha – filozofii i kultury Chińskiej, którą zaszczepił Konfucjusz. Pochodzi od niego wiele prac o charakterze filozofii społecznej, która podkreśla jak ważna jest wspólna odpowiedzialność za społeczeństwo i państwo oraz praca nad sobą i nad swoim otoczeniem. Chińczycy przeszli już bardzo długą drogę od kraju rolniczego, aż do wielkiego imperium handlowego, a najlepszym tego dowodem są okazje Aliexpress jakie znajdziemy na portalu Alizakupy.
Konfucjusz jest prawdziwie pozytywistyczny – najważniejsza jest uczciwość i pracowitość, a reszta przyjdzie sama. W tym samym duchu tworzą także chińscy malarze, poeci czy przedstawiciele innych sztuk. Choć kultura tego kraju nie jest jeszcze tak znana jak na przykład japońska (a w końcu ten blog jest jej poświęcony), bo kto zna jakiś chiński film (poza Brucem Lee 🙂 ), malarza albo pisarza? Na razie nikt. To jednak wkrótce się zmieni i jestem całkowicie pewna, że będziemy mogli obserwować również dominację kultury chińskiej i jej równą walkę z popkulturą amerykańską. Zapraszamy do przejrzenia oferty portalu Alizakupy, a sami przekonacie się, jak wiele specjalnych ofert i zniżek z Chin można tam znaleźć.
Bruce Lee – tej gwiazdy kina nie mogło zabraknąć 🙂